Gəncənin nəqliyyat sahəsində mühüm dəyişikliklər həyata keçirilir
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) tərəfindən Gəncə şəhərində nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi məqsədilə genişmiqyaslı işlər həyata keçirilib.
III MDB Oyunları ilə əlaqədar AYNA gücləndirilmiş iş rejimində çalışır
28 sentyabr – 8 oktyabr tarixlərində Azərbaycanın yeddi şəhərində keçiriləcək III MDB Oyunları ilə əlaqədar Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) gücləndirilmiş iş rejimində çalışır. Agentliyin əməkdaşları Oyunların Təşkilat Komitəsi ilə birgə tədbirlərin keçiriləcəyi şəhərlərə tam heyətlə cəlb olunublar.
Bakıdan Ağdama müntəzəm avtobus reysi fəaliyyətə başlayır
“Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə məskunlaşan vətəndaşların keyfiyyətli nəqliyyat xidmətləri ilə təmin olunması məqsədilə Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) tərəfindən Bakı-Ağdam müntəzəm avtobus reysi təşkil edilir.
“Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm sərnişin daşınması sahəsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Fərmandan irəli gələn məsələlərə həsr olunan brifinq keçirilib
Bakı şəhərinin inzibati ərazisində avtobusla müntəzəm sərnişin daşımaları xidməti 27 daşıyıcı tərəfindən təqdim edilir. Gündəlik sərnişindaşıma fəaliyyətinə 2300 avtobus cəlb edilir. 27 avtobus daşıyıcısının yalnız 5-i ümumi avtobus parkının 58%-nə sahibdir və istismar etdikləri avtobusların orta yaş həddi hazırda 7 il təşkil edir. Digər daşıyıcıların istismarında olan avtobusların orta yaş həddi isə 12 ildir.
Missiyamız yerüstü nəqliyyat sisteminin qurulmasını təmin etməkdir
Gələcəyə baxışımız proqressiv, sektor üçün bilik və dəstək mərkəzi olan, yerli və beynəlxalq səviyyədə müasir yerüstü nəqliyyat xidmətlərini təmin edən tənzimləyici qurum olmaqdır.
İctimai nəqliyyat indi daha əlçatan
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi nəqliyyat infrastrukturunu təkmilləşdirərək sərnişinlərin ehtiyaclarına daha uyğun bir xidmət təklif edir. Sərnişindaşıma üzrə yeni marşrutlar və avtobusların sayının artırılması sayəsində şəhərdaxili və şəhərlərarası səfərlər daha rahat olub. Elektron xidmətlərin tətbiqi isə sərnişinlərə vaxt itirmədən müxtəlif xidmətlərdən yararlanmaq imkanı yaradır. Bu dəyişikliklər nəqliyyat xidmətlərinin keyfiyyətini artırmaq və təhlükəsizliyi təmin etmək məqsədi daşıyır.
Sərnişindaşıma xidməti
Sərnişinlərə yüksək nəqliyyat xidmətlərinin göstərilməsi, avtobus parkının yenilənməsi və əlçatanlığın artırılması əsas hədəfimizdir.
Yol hərəkətinin təşkili
AYNA yol hərəkətinin təşkilində innovativ yanaşma tətbiq edir.
Mobillik və əlçatanlıq
Şəhərin mobillik imkanlarının artırılması, hər kəs üçün bərabər mühitin yaradılması hədəfimizdir.
Parklanma xidməti
Məqsədimiz Bakı şəhərinin küçə və prospektlərində sürətli və rahat parklanma xidmətinin təşkili və şəhər mobilliyinin dayanıqlığına nail olmaqdlr.
Yükdaşıma xidməti
Daşıyıcıların yeni bazarlara istiqamətləndirilməsi AYNA-nın əsas prioritetlərindəndir.
Taksi
Taksi xidməti göstərən minik avtomobilləri ilə sərnişindaşıma sahəsində keyfiyyətin artırılması, sərnişinlərə yüksək xidmətin göstərilməsi üçün çalışırıq.